چهارشنبه 13ام فروردین 1399

دانشجویان دندانپزشکی بجنوردی از مشکلاتشان می گویند/ کمبود امکانات و هزینه بالای درس خواندن در دانشگاه دولتی

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو ، حسین اکبری؛ از سال 1362، 23 فروردین ماه روز دندانپزشک و هفته پایانی فروردین، هفته دندانپزشکی نام گذاری شد. با توجه به فرا رسیدن این روز قصد داریم علاوه بر بررسی برخی آمار، – ” 23 فروردین، روز دندانپزشک در کشور است؛ در سال 92، بیش از 8 هزار دانشجوی […]

170 Views


گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو ، حسین اکبری؛ از سال 1362، 23 فروردین ماه روز دندانپزشک و هفته پایانی فروردین، هفته دندانپزشکی نام گذاری شد.

با توجه به فرا رسیدن این روز قصد داریم علاوه بر بررسی برخی آمار، – ” 23 فروردین، روز دندانپزشک در کشور است؛ در سال 92، بیش از 8 هزار دانشجوی دندانپزشکی در کشور مشغول به تحصیل بودند و فقط در آخرین کنکور، 1299 نفر در این رشته قبول شده و وارد دانشگاه شدند.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو”، حسین اکبری؛ از سال 1362، 23 فروردین ماه روز دندانپزشک و هفته پایانی فروردین، هفته دندانپزشکی نام گذاری شد.

با توجه به فرا رسیدن این روز قصد داریم علاوه بر بررسی برخی آمار، به سراغ دانشجویان این رشته برویم و پای درد و دل آن ها بنشینیم.

در سال 1300 یعنی حدود 98 سال پیش فقط سه نفر دندانپزشک در شهر تهران وجود داشت.

یکی از برجسته ترین آن ها، دکتر دندانپزشک اهل کشور لهستان بود که دندانپزشک مخصوص رضاخان به شمار می رفت و تبحر فوق العاده ای در طراحی و ساخت پروتز های دندانی داشت.

2 دندانپزشک دیگر تهران قدیم نیز اهل کشور سوییس و ترکیه بودند.

اما در سال 92، بیش از 8 هزار دانشجوی دندانپزشکی در کشور مشغول به تحصیل بودند و فقط در آخرین کنکور، یعنی سال 97، 1299 نفر در این رشته قبول شده و وارد دانشگاه شدند که نشان دهنده رشد گسترده ای در این حوزه است.

با این حال دانشجویان این رشته برای ادامه تحصیل در برخی شهرها با مشکلاتی مواجه اند.

علی گلزاری، دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بجنورد درخصوص این مشکلات به خبرنگار ما گفت: از سال گذشته دانشگاه های تیپ 2 علوم پزشکی کشور با مشکلی مواجه اند و آن این است که برخی افراد برای حضور در این دانشگاه ها، کنکور را دور می زنند.

این افراد وارد دانشگاه های کشور هایی مانند هند، فیلیپین و تاجیکستان که ضعیف هستند و با پول می شود به این کشور ها رفت، می شوند و پس از یک سال یک آزمون سوری و تشریفاتی از آن ها گرفته می شود و به این ترتیب وارد رشته دندانپزشکی دانشگاه های علوم پزشکی کشور می شوند؛ اما سطح این دانشجویان بسیار ضعیف است.

به عنوان مثال دانشجویی هست که در آذربایجان درسش را تمام کرده، اما پس از آزمون، در ایران از سال سوم مشغول به تحصیل شده است.

گلزاری ادامه داد: وزارت بهداشت حدود 500 دانشگاه بسیار ضعیف خارج از کشور را مورد تایید قرار می دهد و این موضوع باعث شده عده ای با پول بتوانند کنکور را دور زده و وارد دانشگاه دولتی شوند.

این موارد در دانشگاه بجنورد نیز وجود دارد.

این دانشجو خاطرنشان کرد: سال گذشته وزارت بهداشت تعداد دانشجویان ورودی به این شکل را 260 نفر اعلام کرد که این موضوع باعث می شود امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی نیز برای دانشجویان کمتر شود.

اکنون در دانشگاه بجنورد تعداد یونیت ها برای هر کلاس کم است و دانشجو باید زودتر به کلاس برود تا بتواند یونیت رزرو کند در غیر این صورت باید کنار بایستد و نگاه کند.

کمبود امکانات و هزینه بالای درس خواندن در دانشگاه دولتیوی از کمبود تجهیزات گلایه کرد و افزود: اکنون حدود 80 درصد لوازم مورد نیاز را مجبوریم خودمان تهیه کنیم و دانشگاه یک پنس و توربین به ما می دهد.

اگر بخواهیم حداقل وسایلی را برای عصب کشی بگیریم، هزینه ای بالغ بر 500 هزار تومان را باید بپردازیم و این هزینه فقط برای یک بیماری است.

گلزاری قوانین موجود برای انتقالی دادن به دانشجویان را نیز عادلانه ندانست و بیان داشت: به عنوان مثال اگر فردی بخواهد از دانشگاه بجنورد به مشهد انتقال پیدا کند، باید یا پدرش فوت شود و یا اگر دختر است ازدواج کند؛ اما اگر فردی چنین شرایطی را نداشت و صرفا 200 میلیون تومان پول داشت، تحت عنوان قانون انتقالی خَیر می تواند به راحتی به دانشگاه سطح یک منتقل شود.

این دانشجوی رشته دندانپزشکی تصریح کرد: کمبود امکانات باعث شده دانشگاه ها برای خودشان قوانین جدیدی بگذارند.

به عنوان مثال برای گذراندن یک درس باید 4 بیمار در طول یک ترم ویزیت و درمان کرد، اما به دلیل کمبود امکانات خود دانشگاه می گوید درمان 2 بیمار کافی است.

این اتفاق نیز باعث تجربه کمتر دانشجو می شود.

کمبود بیمار برای درمان در صورت گرفتن یک تصمیموی سطح علمی اساتید دانشگاه علوم پزشکی بجنورد را مناسب ارزیابی کرد و اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی بجنورد مشکلاتی دارد؛ اما یکی از پررنگ ترین موارد، آن است که اینک دانشکده دندانپزشکی درون شهر و کنار بیمارستان قرار دارد؛ اما بناست از ترم آتی دانشکده به بیرون شهر انتقال داده شود که اگر این اتفاق بیفتد دیگر بیماران به ما مراجعه نمی کنند.

اکنون بیمارانی که سطح مالی ضعیفی دارند به بخش کلینیک دانشکده مراجعه می کنند، اما اگر این اتفاق بیفتد دیگر بیماران به نزد ما نمی آیند و ما با کمبود بیمار مواجه می شویم.

گلزاری در پایان گفت: با وقوع این اتفاق دانشجویان باید بدون درمان بیمار دروس را طی کنند و درواقع صرفا یک فعالیت تئوری را پشت سر می گذارند.

دانشکده پزشکی دانشگاه بجنورد استاندارد نیستیکی دیگر از دانشجویان رشته دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بجنورد از کمبود فضای دانشکده گلایه کرد و گفت: دانشکده دندانپزشکی بجنورد در کل 3 کلاس دارد، اما دانشجویان 5 ورودی در این کلاس ها باید درس بخوانند همچنین یونیت ها بسیار کم بوده و باعث شلوغی بخش ها می شود.

حتی برخی از یونیت ها خراب نیز است.

وی افزود: تعداد پایین هیئت علمی مشکل دیگر است.

اکثر مواقع دانشجو مجبور است درسی را با یک استاد مشخص بردارد و حال اگر دانشجو با استاد به مشکل برخورد و یا اگر استاد خوب نبود چاره ای نیست.

این دانشجو در پایان به استاندارد نبودن دانشکده نیز گریزی زد و بیان داشت: از آن جایی که بنا بود این دانشکده به بازدید وزیر وقت در سال 94 برسد، خیلی سریع باشگاه دانشگاه را به کلینیک تبدیل کردند و به این دلیل در ساخت آن بسیاری از استاندار ها رعایت نشده است.

کلید واژه ها: دانشگاه – دندانپزشکی – دانشجو – پزشکی – کشور – دانشجویان – دانشگاه دولتی – رشته – کنکور – تحصیل – مشکلات – بجنورد – دانشگاه علوم پزشکی – خبرگزاری – علوم – وزارت بهداشت – ادامه تحصیل – آزمون – تهران – فوق العاده – تهران قدیم – آذربایجان – تاجیکستان – شهر تهران – دانشجویی – خبرنگار – فیلیپین – لهستان – بهداشت – وزارت

لینک منبع

قالب وردپرس